Ekopraní: Co to je a proč mu dát přednost před chemií?

Praní s ekologickými pracími prostředky se v posledních letech stává stále populárnější formou údržby prádla. Vedle toho, že je to příznivější pro životní prostředí i lidské zdraví než praní za použití nešetrných chemických prostředků, patří mezi výhody rovněž finanční stránka věci; ekopraní je totiž  levnější.

Lenost vládne světem, proto chemické praní převládá. Čím nám ubližuje?

Navzdory nárůstu popularity ekopraní je stále v dominantním postavení praní tzv. konvenčními pracími prostředky od notoricky známých výrobců, na které nás několikrát denně upozorňují reklamy napříč všemi sdělovacími prostředky. A nám se to pochopitelně líbí, protože cílem je co nejjednodušší a nejrychlejší přeměna ze špinavého prádla na čisté. No uznejte sami, není to pohoda? Svléknete ze sebe špinavé oblečení, naházíte jej do pračky, tu bez jakéhokoliv přemýšlení „nakrmíte“ zázračným prostředkem a za 3 hodiny z ní vytáhnete čisté prádlo. Málokdo si však uvědomuje celospolečenské dopady.

Konvenční prací prostředky jsou vychytané chemické směsi navržené tak, aby dokázaly z prádla odstranit i zažrané nečistoty a mastnoty a doslova během pár desítek minut jej přeměnily na čisté a lesknoucí se prádlo. Každá složka má přitom svoji roli:

 • gely a prášky se změkčovači vody si poradí s tvrdou vodou,
 • optické zjasňovače dodají pranému prádlu lesk,
 • syntetické parfémy prádlo příjemně navoní,
 • aviváž obalí vlákna zanesená nevymáchanými pracími prostředky, v důsledku čehož je prádlo nejen voňavé, ale také působí hebce a nadýchaně.

Až sem je to dobré. Pokud ale nad věcmi rádi přemýšlíte a vedle výhod vás zajímají i nevýhody – byť se nečtou dobře – měli byste znát také odvrácenou stranu chemického praní:

 • chemikálie pronikají do povrchových a spodních vod se špatným vlivem na životní prostředí,
 • naše kůže je 24 hodin denně vystavena působení nevymáchaných chemikálií, v důsledku čehož vznikají alergie a jiné kožní problémy,
 • prádlo trpí působením chemických látek, které zrovna nejsou potřeba (př. druhy enzymů a detergentů potřebné pouze pro odstranění silného znečištění).

Co je to „Ekologicky šetrný výrobek“?

Jak se ale v široké nabídce pracích prášků zorientovat a nepodléhat reklamním masážím? Pro začátek je dobré řídit se ekologickými certifikáty. Bavíme-li se konkrétně o České republice, Ministerstvo životního prostředí uděluje prověřeným výrobkům právo užívat označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Takový výrobek je po celý životní cyklus šetrný vůči životnímu prostředí. Při rozhodování o udělení takového certifikátu hrají roli:

 • emise, uvolňování chemických látek, spotřeba energie a surovin při výrobě a provozu,
 • nízká ekotoxicita (vliv na zatížení životního prostředí),
 • biologická odbouratelnost,
 • plná recyklovatelnost obalů.

 

Tip: Široké spektrum eko prášků na praní najdete v nabídce našeho e-shopu.

Míň je někdy víc. Ekopraní je toho důkazem

Směsi konvenčních pracích prostředků jsou navržené tak, aby si dokázaly poradit i se „zažranými“ nečistotami. Naddimenzované množství tak přichází zcela nazmar v případě, kdy pereme jenom drobné nečistoty, běžně zpocené oblečení a podobně. V případě ekodrogerie to funguje naopak.

S běžně znečištěným prádlem si poradí šetrný prací prášek (gel) z mýdlových ořechů. Pokud víte, že se pračka bude muset vypořádat s výraznými mastnotami, „zažranými“ skvrnami způsobenými například vínem nebo kávou, jednoduše do pračky dle potřeby přidáte další prvky ekodrogerie. Ty elementárně rozlišujeme na:

 • prací gely z mýdlových ořechů,
 • bělicí prášek,
 • žlučové mýdlo,
 • změkčovač vody,
 • máchadlo prádla.

Prací gely z mýdlových ořechů

Hlavní roli při jejich výrobě hraje v Indii divoce rostoucí strom Sapindus mukorossi. Jeho plody se za studena máchají, čímž se získává přírodní saponát saponin. Právě ten tvoří podstatu pracího gelu.

Bělicí prášek

Jedná se o sodu obohacenou o tzv. aktivní kyslík. Tato kombinace dokáže zatočit se skvrnami od trávy, čokolády, kávy a dokonce i vína. Své využití nachází i v koupelně při desinfekci vany či sprchového koutu a také v kuchyni při čištění odpadu.

Žlučové mýdlo

Ačkoliv se jedná o odpadní látku získanou při zpracování masa, jedná se o velice účinnou zbraň proti organické mastnotě.

Změkčovač vody

Tvrdá voda se vyznačuje vysokým výskytem minerálů. Ty pak snižují účinnost ekologických pracích gelů, které v sobě nemají příslušné chemikálie. Pokud je to i váš případ, vyplatí se použít změkčovač vody, který na sebe naváže minerály a sníží tak množství pracího gelu, které je potřeba k efektivnímu vyprání.

Máchadlo prádla

Ekzematici, alergici, malé děti, senioři a povšechně osoby s citlivou pokoužkou ocení máchadlo prádla, jehož hlavní funkcí je neutralizace zásaditého praní. Výsledek jeho použití je patrný i na vypraném prádle, které je pak jemnější a nezůstávají v něm zbytky pracího gelu, čímž se eliminuje jeho šednutí.

Komentáře