Jantarové korálky pro krásu i zdraví

Jantar, šperky a ozdobné předměty z něj zná snad každý, ovšem o jeho účincích na lidské zdraví se mluví již méně, i když jsou popisovány již od počátku našeho letopočtu. Co je vlastně jantar, jaké jsou jeho léčivé účinky, komu a jakým způsobem nošení jantarových korálků prospívá, jaké korálky si pořídit a jak o ně pečovat? To jsou informace, které by měl každý zájemce o jantarové korálky znát.

Jantar je jedinečný

Jantar je materiál rostlinného původu, označovaný jako polodrahokam. Vznikl v třetihorách, když se pryskyřice z jehličnatých stromů dostala do bahna, kam neměl přístup vzduch. V bahně pak pryskyřice ztvrdla, a to včetně předmětů a živočichů, které se v ní octly. Nejčastěji šlo o drobný hmyz, rostlinné části nebo písek. I když se přesně ví, jak jantar vznikl a je známo i jeho chemické složení, doposud se nepodařilo vyrobit ho umělou cestou. Jeho využití je široké, zpracovává se na ozdobné předměty a zhotovují se z něj ojedinělé šperky, cenné jsou však i jeho léčebné účinky.

Jak jantar účinkuje na lidské zdraví

Léčivá síla jantaru se používala již ve starověku, především při infekčních onemocněních, proti bolestem kloubů, k hojení ran a jako součást dalších léků. Jako kosmetická přísada se osvědčil jantarový prášek v krémech, emulzích a balzámech. Čínská medicína využívá jantar také při léčbě trávicího a vylučovacího ústrojí.

Jantar se v léčení používá i v současnosti, působí především na stabilitu a k posílení krevního oběhu a metabolizmu a kladně ovlivňuje také imunitu a stav štítné žlázy. Může napomoci i při citlivosti na počasí, migrénách, bolestech v krku, zánětu dutin a rýmě a dalších obtížích souvisejících s lymfatickým systémem. Přispívá k samoozdravným procesům organizmu díky udržování energetické rovnováhy. Měl by pozitivně působit i na psychiku, navozovat dobrou náladu a posilovat kladné vlastnosti. Jako léčivý prostředek není jantar oficiálně uznán, jeho účinky jsou velmi individuální.

Pomáhá pouze pravý jantar

Léčivé účinky lze očekávat pouze u pravého jantaru, vzhledem k jeho vysoké ceně se na trhu setkáte i s levnými napodobeninami. Podle čeho se pozná pravý jantar? Napodobeniny se vyrábějí především ze skla, plastu a pryskyřice. Odhalit falzifikáty je snadné – napodobeninu ze skla nelze poškodit vrypem a při tření se z ní neuvolní pryskyřičná vůně. Padělky z plastu je nutno zkoumat důkladněji, je potřeba provést testy a zaměřit se na tvrdost a trhliny. Také zahřátí a vůně prozradí materiál – zahřívaný plast páchne a roztéká se. Rychlá je zkouška se slaným roztokem – pravý jantar plave na hladině, napodobeniny jdou ke dnu. Tato zkouška však neodhalí pryskyřičný padělek. Také pokus s acetonem může být úspěšný – aceton plasty naleptává a zanechává stopu. Nezkoušejte pravost korálků na uzávěru, ten je vždy plastový kvůli jeho odolnosti. Certifikát dodávaný ke korálkům Vám bohužel nezaručí jeho pravost.

Jaké korálky si vybrat a jak o ně pečovat

K nejoblíbenějším šperkům s léčivými účinky patří jantarové korálky. Přisuzuje se jim moc ulevovat od bolestí, především hlavy, krku, šíje nebo zubů. Látky obsažené v jantaru se teplem uvolňují, proto by se jantar měl nosit přímo na těle. Jantarové korálky se tradičně používají pro děti, protože by měly pomáhat při prořezávání zoubků. Uvažujete – li o pořízení těchto korálků, budete si moci vybírat z více druhů, především podle barvy, která zahrnuje celou škálu od bílé přes různé odstíny žluté a hnědé až do černé. Jantarové korálky mohu mít i různé tvary, klasické kuličky, placičky, olivy, zlomky nebo fazolky a bývají buď hrubé, neleštěné nebo leštěné.

Korálky samozřejmě vyžadují i patřičnou péči – ještě před prvním použitím je dobré nechat je ležet alespoň 1 den v misce se solí a pak opláchnout, tuto proceduru občas opakovat. Barvu osvěží lázeň v teplé vodě s trochou octa a tekutého mýdla, popřípadě lehké naolejování. K čistění nejsou vhodné silné čisticí prostředky, pára nebo ultrazvuk. Také častý styk s kosmetikou není pro jantarové korálky prospěšný, poškodit je může i přílišné teplo. U korálků pro děti je také třeba dbát na bezpečnost.

8 dobrých důvodů pro používání látkových plen

Stále váháte mezi jednorázovými a látkovými plenami? Zkuste uvážit pro a proti a rozhodněte se. Je mnoho důvodů, které hovoří ve prospěch látkových plen a je jen na vás, co si zvolíte jako prioritu. Zdraví a vývoj dítěte, ekologie, pohodlí, finance, náročná péče-to jsou jen některé z bodů, nad kterými byste se měli zamyslet. Odpovíte-li si poctivě, vyjdou vám pravděpodobně látkové pleny jako celkově výhodnější varianta.

Proč bychom tedy měli používat moderní látkové pleny?

1. důvod – Použití látkových plen je jednoduché

Nemějte obavy z toho, že používání látkových plen je komplikované a vy s nimi nebudete umět zacházet. Vnější vzhled současných látkových plen je velice podobný jednorázovým plenkám včetně zapínání na suchý zip nebo patentky. Není nutno speciálně pleny skládat či žehlit, přebalení zvládnou i méně zkušené osoby.

2. důvod – Látkové pleny méně zatěžují životní prostředí

Zde je rozhodnutí jednoznačné – jednorázové plenky zatěžují životní prostředí jak při výrobě, tak při likvidaci. Na dítě za celé období připadá až 1 tuna odpadu, který se nerozloží a spaluje se nebo skládkuje. U látkových plen se spotřebuje jen omezené množství vody a energie při výrobě i údržbě. Ekologové by byli jednoznačně po moderní látkové plenky.

 

3. důvod – Látkové pleny jsou pro dítě zdravější

Pro zdraví dítěte jsou vlastnosti látkových plen jednoznačně lepší. Neobsahují chemické látky a jejich původ je převážně přírodní. Látkové pleny jsou na rozdíl od jednorázových plenek plně prodyšné, takže při včasném přebalování nehrozí pravděpodobnost opruzenin a kožních onemocnění. Lze použít i separační pleny, které dopřejí dítěti pocit sucha a nečistoty se snadno díky separační plence odstraní. Pohlavní orgány dítěte se v látkových plenách nepřehřívají, nedochází tedy ke zdravotním komplikacím souvisejícím s přehřátím. Navíc jsou látkové pleny doporučovány pro zdravý rozvoj kyčelních kloubů.

4. důvod – dítě se v látkových plenách cítí příjemně

Jednorázové plenky jsou neprodyšné. Dítě má sice pocit, že je v suchu, ale dochází k zapaření zadečku a pocení, takže se dítě nemusí cítit příjemně. Moderní technologie látkových plen umožňuje udržet dítě v suchu, aniž by se muselo výrazně častěji přebalovat. Kalhotkové plenky splňují nejpřísnější požadavky na komfort dítěte a nijak miminko neomezují.

5. důvod – Látkové pleny poskytují komfortní péči

Jeden z hlavních předsudků vůči látkovým plenám je ten, že péče o tyto pleny je příliš náročná. Tomu však již dávno není a neplatí to ani pro čtvercové pleny, které mohou ty klasické původní připomínat. Již žádné namáčení, několikeré praní, vyvařování, žehlení, skládání- moderní látkové pleny stačí vyprat na 60 stupňů a usušit. I manipulace je snadná a navíc si ušetříte čas při shánění balíků jednorázových plen a prostor pro jejich skladování.

6. důvod – Dítě není omezováno v pohybu

Moderní látkové pleny nejsou nijak zvlášť objemné, takže protiargument, že omezují motoriku dítěte a jeho rozvoj, nemůže obstát. Dítě s látkovými plenami sice může působit objemněji, ale plenkové kalhotky nebo AIO a SIO pleny ho rozhodně v pohybu nebrzdí. Výhoda zesílené vrstvy na zadní části naopak spočívá v tom, že pokud dítě při pokusech o chůzi padá, je dobře chráněno, stejně tak při sezení na chladnější zemi.

7. důvod – S látkovými plenami ušetříte

U látkových plen je vysoký pouze prvotní výdaj. Později už můžete dokupovat jen doplňky, které však nejsou nutné. Není potřeba neustále hlídat, zda zásoby plenek nedocházejí a sledovat výprodeje a slevové akce. Látkové plenky lze uschovat na další dítě nebo prodat. Za celé plenkové období dítěte lze (i při započítání elektřiny, vody a pracích prostředků použitých při péči o pleny) lze oproti jednorázovým plenkám ušetřit cca polovinu celkové částky.

8. důvod – Sledujte moderní trendy a buďte „in“

Látkové pleny jsou moderní, patří ke zdravému životnímu stylu, který je trendem nejen ve světě, ale i u nás. Přitažlivý design, módní vzory, pohodlné a zdravé materiály jsou důvodem, proč rodiče pro své děti volí právě látkové pleny. Ohleduplnost k okolí i přírodě mohou být dalším důvodem, který je v současnosti celospolečensky prosazován.

S kvalitními svrchními kalhotkami spolehlivě ochráníte oblečení

Chcete svému miminku vybrat ty nejlepší svrchní kalhotky, které budu plně odpovídat jeho potřebám? Pak byste měli vědět alespoň ň základní údaje o tom, jaké typy svrchních kalhotek se nabízejí, jak se používají, jaké mají výhody a nevýhody a také, kolik za jednotlivé typy zaplatíte.

Hlavním úkolem svrchních kalhotek je ochránit oblečení. Některé typy svrchních kalhotek se oblékají přes pleny, jiné mají pleny v sobě (AIO, SIO plenky).

Typy svrchních kalhotek

Základní rozdělení svrchních kalhotek je podle materiálu. Podle velikosti by bylo možno rozlišit svrchní kalhotky jednovelikostní, které vydrží po celé plenkové období dítěte, nebo vícevelikostní, kde se kalhotky musí měnit podle váhy dítěte. Podle zapínání se rozlišují kalhotky na druky nebo patentky, na suché zipy či natahovací. Nejčastěji se používá rozdělení podle materiálu, ze kterého lze nejlépe vycházet.

Svrchní kalhotky z PVC jsou příkladem toho, že nejlevnější rozhodně nemusí být nejlepší a že na některých věcech se nemá šetřit. Jedná se o tradičně nejstarší typ kalhotek, jejich vnitřek je vyroben z vinylu nebo PVC. Vkládají se do nich klasické čtvercové pleny. Mnoho nevydrží, jsou sice nepropustné, ale bohužel také neprodyšné, takže opruzeniny jsou při jejich použití častým průvodním jevem. Ty nejstarší se zavazují, novější typy se zapínají na druky nebo suché zipy, ty se často vytrhávají nebo rychle opotřebovávají. Kvalita je nízká, pokud se dítě již více pohybuje, nedrží dobře a padají, navíc nesedí přesně u okrajů a dochází k únikům. Jejich jediným kladem je nízká cena do 100 Kč.

Svrchní kalhotky s polyurethanem (PUL) jsou moderním typem svrchních kalhotek. PUL svrchní kalhotky neboli polyesterové kalhotky s polyuretanovým zátěrem uvítá každá maminka, která preferuje jednoduchou údržbu. Jsou nepromokavé, ale přesto prodyšné, rychle schnou a prát se nemusí po každém použití, stačí jednou za dva až tři dny. Jejich vrchní vrstva je z bavlny nebo polyesteru, vnitřek je tvořen polyuretanovým zátěrem. Ten umožňuje výměnu vlhkého vzduchu. Kalhotky mohou mít také polyesterovou vnitřní vrstvu. Vydrží dlouhou dobu a nevyžadují zvláštní péči, pouze praní na 60 stupňů. Dobře těsní a zaručují čistotu i pohodu. Investice do značkových svrchních PUL kalhotek od 250 Kč výše se rozhodně vyplatí. Většinou lze kombinovat i kalhotky a pleny různých značek, záleží na střihu.

vlnene-natahovaci-kalhotky-prirodniSvrchní vlněné kalhotky jsou většinou natahovací a pro maminku i dítě velice pohodlné. Využívá se u nich antibakteriálních vlastností vlny. Jsou přírodní a plně prodyšné, proto se hodí jak na použití v zimě, tak v létě. Plenky v nich schnou a kůže miminka volně dýchá. Uvítají je citlivé děti, které jsou jinak náchylné na opruzeniny. Vlněné kalhotky se musí pravidelně napouštět lanolinem, perou se jen jednou za několik týdnů, jinak stačí pouze větrat. Neměly by být vystaveny teplotním výkyvům a nesmí se ždímat. Protože je vlna drahý materiál, je tento typ kalhotek nejdražší, ceny se pohybují od 350 Kč.

 

Haipa-daipa Fleece - ZelenáSvrchní kalhotky z fleece se snaží napodobit vlastnosti vlny. Oproti PUL kalhotkám jsou prodyšnější a rychle schnou. Odpuzují vodu a proděním vzduchu rychle vysychají a neprosáknout. Pouze při dlouhém tlaku na jedno místo, např. při sezení, mohou provlhnout. Péče o fleecové kalhotky je jednoduchá, musejí se sice prát častěji než kalhotky vlněné, ale stačí je prát na 40 stupňů a rychle uschnou. Pořídit je lze od necelých 300 Kč.

 

Látkové pleny nebo jednorázové pleny?

Váháte stále mezi pořízením látkových plenek a používáním plen jednorázových? Porovnejte jednotlivé možnosti a zamyslete se nad jejich výhodami a nevýhodami v jednotlivých oblastech života. Zkuste se zamyslet nad oběma kategoriemi z hlediska vlastních priorit a nenechejte se ovlivňovat vžitými mýty a přežitými tradicemi.

Cenová náročnost

Při výběru vhodné alternativy bude určitě hrát roli i nákladnost jednoho nebo druhého typu plen. Ať budete vycházet z průměrných cen nebo luxusnějších či levnějších variant, dojdete k závěru, že celkové náklady na pořízení a péči o pleny jsou nižší u plen látkových. Rozdíl je časovém období výdajů – u látkových plen musíte vydat větší částku na pořízení plen a plenkových kalhotek na začátku, u jednorázových plen se platí menší částky po celé plenkové období.

Látkové pleny – výhody

 • Vysoký komfort
 • Opakované použití
 • Minimální další náklady, pouze na údržbu nebo výměnu druhů
 • Možnost použití na další dítě
 • Jednoduchá údržba

Látkové pleny – nevýhody

 • Vyšší počáteční náklady – od cca 6 000 Kč
 • Nutnost pořízení základní výbavy najednou (pleny, kalhotky, separační pleny, doplňky k přebalování)

Jednorázové pleny – výhody

 • Rozložení celkové částky do jednotlivých období

Jednorázové pleny – nevýhody

 • Vysoké celkové náklady – od 16 000 Kč za celé plenkové období

I když budete vycházet z levnější varianty jednorázových plenek a k látkovým plenkám přičtete i náklady na prací prostředky a elektřinu, zjistíte, že s látkovými plenami výrazně ušetříte (až polovinu celkových nákladů), a pokud plánujete další miminko, celá výbava vám zůstane – látkové pleny jsou opravdu odolné. Navíc i použité látkové pleny v dobrém stavu můžete prodat, takže pořizovací náklady ještě snížíte.

čtvercová-biobavlnena-vicevrstva-plenka-zirafky-m-

Čas a pohodlí

Pro mnoho rodičů jsou pohodlí a čas, které zabere péče o plenky, velice důležité. Na první pohled to vypadá, že manipulace s látkovými plenkami je náročnější a péče o ně zabere mnoho času, ovšem u současných moderních plenek tomu tak není – a navíc přinášejí řadu dalších předností. Jak to tedy doopravdy je?

Látkové pleny – výhody

 • Plenkové kalhotky výborně těsní, lépe ochrání oblečení
 • Možnost používat separační pleny
 • Přebalování je jednoduché – podle typu plenky
 • Prát stačí jednou za dva až tři dny
 • Látkové pleny moderního typu není nutno žehlit ani skládat
 • Veškerou péči lze provádět i s dítětem
 • Není potřeba dokupovat a stále sledovat zásobu plen
 • Pokožka dítěte je dokonale chráněná před močí i výpary
 • Pleny příliš nezapáchají a dobře se skladují
 • Větší děti mohu při péči o pleny pomáhat

Látkové pleny – nevýhody

 • U některých typů látkových plen (čtvercové pleny) je potřeba získat obratnost při přebalování
 • Je nutné přebalovat častěji

Jednorázové pleny – výhody

 • Jsou pohodlné a mají menší objem
 • Jednoduchá manipulace

Jednorázové pleny – nevýhody

 • Je potřeba mít zásobu a neustále kontrolovat dostatečný počet
 • Pleny mohou dojít
 • Rodiče musí sledovat akce a jezdit i do vzdálenějších obchodů
 • Jednorázové pleny nezaručují správný vývoj kyčelních kloubů
 • Pleny nejsou dobrou izolací a ochranou při pádu na zadeček
 • Denně je nutno vynášet koš s plenami

Porovnáte li všechny úkony a čas, který jim věnujete, dojdete k závěru, že péče o látkové pleny není nijak výrazně časově náročnější a namáhavější, než úkony spojené s používáním jednorázových plenek. Díky lepšímu těsnění u svrchních kalhotek nedochází tak často ke znečištění oděvu.

sio-complete-petit-lulu-ruzove-bubliny-fialove

Zdraví dítěte

Zeptáte – li se zdravotníků, pravděpodobně byste se dozvěděli, že je mnoho důvodů, proč zvážit používání látkových nebo jednorázových plen. Stále rostoucí zájem o používání látkových plen jednoznačně souvisí s obavami rodičů o zdraví dítěte a pohodlí miminka, nikoli rodičů. U obou typů plen je však potřeba dodržovat určité zásady, pokud chcete, aby plenky byly pro vaše dítě zcela bezpečné.

Látkové pleny – výhody

 • Látkové pleny jsou prodyšné, dítě se nezapaří a je dobře izolováno proti chladu
 • U většiny látkových plen přijde miminko do kontaktu pouze s přírodními materiály
 • Látkové pleny mají příznivý vliv na vývoj kloubů
 • Umožňují široké balení i volný pohyb kyčlí
 • Neobsahují bělidla, parfemace a další chemické látky
 • V nabídce jsou jak jednovelikostní pleny, tak speciální – novorozenecké pleny, noční pleny a další

Látkové pleny – nevýhody

 • U neprodyšných typů kalhotek hrozí vznik opruzenin
 • Při špatném máchání a použití nevhodného pracího prášku může dojít ke kožním problémům

Jednorázové pleny – výhody

 • Pohodlná a jednoduchá manipulace
 • Odpadá péče o pleny

Jednorázové pleny – nevýhody

 • Citlivější děti trpí častými opruzeninami
 • Chemické látky a parfemace způsobují kožní problémy
 • Chemické sloučeniny v absorpčním gelu údajně způsobují přehřátí pohlavních orgánů

čtvercová -plenka-zirafky-m-

Ekologie, vliv na životní prostředí

Jednoznačný výsledek dostanete při porovnání jednorázových a látkových plenek a jejich vlivu na životní prostředí. Látkové plenky zde vycházejí jako jasná lepší volba. Oba druhy plen životní prostředí zatěžují, každý však zcela jiným způsobem.

Látkové pleny – výhody

 • Látkové pleny jsou šetrné a nespotřebovávají neobnovitelné zdroje
 • Nevytváří se žádný domovní odpad
 • Při použití ekologických pracích prostředků nejsou zatěžovány odpadní vody
 • Dítě potřebuje malý počet plen, lze je využívat opakovaně

Látkové pleny – nevýhody

 • Při praní a případném žehlení se spotřebovává elektrická energie
 • Při použití neekologických pracích prostředků se zatěžují odpadové vody

Jednorázové pleny – výhody

Jednorázové pleny – nevýhody

 • Výroba je velkou zátěží pro životní prostředí – materiálem je dřevo, umělá hmota a ropa
 • Až 1 tuna odpadu na dítě za plenkové období
 • Odpad je nutno skládkovat nebo spalovat
 • Používání jednorázových plen je podporou konzumního způsobu života

Žádné srovnání z hlediska ekologie nevychází příznivě pro jednorázové pleny – v některých zemích se snaží o jejich kompostování, ale zatím představují pro životní prostředí obrovskou dlouhodobou zátěž. Podporujete – li šetrný přístup k životnímu prostředí, zvolte látkové pleny.

Nejčastější otázky a odpovědi

Vyžaduje pokožka dítěte v látkových plenách zvláštní péči?

Pokožka miminka je tenčí, citlivější a jemnější než u dospělých. Proto je nutné místa, která jsou skryta pod plenami, ošetřit při každém přebalení, jinak by mohlo dojít k podráždění pokožky a ke vzniku opruzenin. Je tedy potřeba přebalovat v dostatečných intervalech, nejdéle po třech hodinách a pokožku vždy pečlivě očistit od moči nebo stolice. Zadeček buď omyjeme vodou, speciálními ubrousky a ošetříme dětským olejem nebo dětskou mastí. Toto ošetření se nemusí provádět po každém přebalení. Dětské zásypy se již nedoporučují z důvodu vysoké prašnosti.

latkove-ubrousky-5-ks-petit-lulu

Jak ošetřovat opruzeniny?

Nejlepší je vždy prevence, tedy nenechat opruzeniny vzniknout. Jejich ošetřování může být zdlouhavé a bolestivé. Proto nechávejte co nejčastěji děťátko volně rozbalené, ať jeho jemná kůže může dýchat. Přebalujte raději častěji, dejte pozor na vlastní stravu (při kojení) nebo na stravu miminka, nepoužívejte při praní plenek aviváž a dbejte na důkladné vymáchání. Ideální je použít ekologické prací prostředky na mýdlové bázi. Došlo – li již ke vzniku opruzenin, vysušte mokvavé záněty, suchou kůži naopak promazávejte. Zkuste nejdříve hojivé prostředky přírodního původu, dále masti určené přímo na opruzeniny – s panthenolem, rybím tukem či oxidem zinečnatým. V lékárnách vám rádi poradí a vhodné prostředky nabídnou.

Jaký je ideální interval přebalování při použití látkových plen?

Záleží na věku dítěte, zpočátku se doporučuje přebalovat po každém kojení, později jednou za cca 3 hodiny, pokud dítě nekonalo velkou potřebu. Máte-li pocit, že byste potřebovali, aby plenka více sála, použijte vkládací pleny nebo si do potřebného formátu poskládejte čtvercovou plenu. Pak lze přebalovat i v delších intervalech, ve dne by se však mělo jednat o výjimečné situace, jedná se spíše o noční řešení. Pokud miminko klidně spí, bude se vyměšovat až po probuzení a kojení, o to vydatnější pak bude jeho potřeba.

čtvercová-biobavlnena-vicevrstva-plenka-zirafky-m-

Jsou látkové pleny vhodné i pro noční použití?

Pokud se vám podaří najít optimální způsob zabalení děťátka, jsou látkové plenky a plenkové kalhotky vhodnější na noc než jednorázové plenky, které někdy dítě promočí. Plenkové kalhotky dobře těsní, je pouze potřeba použít pleny s vyšší savostí, dát více vložek do kalhotkové plenky anebo látkové plenky a svrchní kalhotky. Při použití separační plenky se dítě rozhodně nebude budit vlhkem.

 

Je nutné pořídit jen jednu značku nebo lze kombinovat?

Většinou lze bez problémů kombinovat, pouze u jednovelikostních výrobků je potřeba odhadovat a zkoušet, rozlišovat mezi výrobky pro jednovelikostní a klasické pleny. Rozdíl lze mnohdy vyřešit kombinací různých velikostí.

Jak se zbavit těžko odstranitelných skvrn z látkových plen?

Pokud nechcete použít silné chemické rozpouštěče, které pleny poškodí a ani pro zdraví miminka nejsou nejlepší volbou, zvolte mýdlo na skvrny. Skvrnu na pleně důkladně potřete, pak už stačí jen promnout a plenku přemáchnout. Na ochranu před skvrnami je nejlepší separační plenka, díky té skvrny nevzniknou. Nebo použijte osvědčenou tradiční metodu bělení na slunci – to současně i dezinfikuje.

mydlo-na-skvrny-s-olivolejem-a-citr-extraktem

Pleny po vyprání nesou stopy zápachu – co dělat?

Máte pocit, že pleny nejsou ani po vyprání zcela bez zápachu? To může mít více příčin, proto dodržte několik zásad, které je někdy potřeba opakovat a prát ještě jednou. Z plen je před praním potřeba odstranit nečistoty, opláchnutím nebo separační plenou. Dobré je před praním nechat pleny předeprat ve studené vodě a bez pracího prostředku a pak při vyšší teplotě vyprat a dvakrát vymáchat. Nepoužívejte aviváž, ale do posledního máchání použijte změkčovadlo nebo esenciální olej. Z domácích přípravků můžete přidat trochu octa. Rozhodně neskladujte plenky dlouho, ani ve speciálním pytli na plenky, maximálně dva dny.

prebalovaci-podlozka-petit-lulu-dinosauri

I učení na nočník může být pro vaše dítě příjemné

Je čas, aby se vaše dítě začalo učit chození na nočník, a vy přemýšlíte, jak postupovat, aby toto učení bylo rychlé, nenásilné a chození na nočník začalo dítě bavit? Zkuste použít osvědčené metody a zvolte pomůcky, které budou dítě motivovat a práci s nácvikem na nočník usnadní i vám. Je potřeba zvolit správný věk pro zahájení učení, vybrat odpovídající nočník a doplnit ho dalšími produkty, které celý proces zjednoduší a budou pro dítě zábavou, třeba jednoduchou samolepkou do nočníku.

Kdy s nácvikem na nočník začínat

Doba, kdy je vhodné začít s nácvikem, je zcela individuální. Psychický i fyzický vývoj probíhá u každého dítěte jinak. Některé děti jsou s učením na nočník úspěšné již v 18. měsících, jiné tuto dovednost plně nezvládají ještě před třetím rokem. Kdy tedy začínat? Nacvičujte chození na nočník, když:

 • dítě během dne vydrží alespoň dvě hodiny v suchu
 • dítě se nepomočuje během denního spánku
 • stolice dítěte je pravidelná
 • to, že dítě chce konat potřebu, poznáte z jeho chování a výrazu
 • dítě reaguje na pokyny a pomáhá při oblékání a svlékání
 • dítě není spokojeno v plenkách
 • dítě má zájem o použití nočníku a záchodu

S nácvikem ještě počkejte, pokud se dítě nočníku bojí nebo je ve stresu.

Jak postupovat

Ideální situací je, když si dítě může vybrat nočník samo. Vyberte takový, aby měl vhodnou velikost a dítěti se líbil. Zpočátku můžete potomka na nočník jen posazovat, třeba i oblečeného, aby si na nočník zvykl. Příště zkuste totéž bez plenek. Vysvětlete dítěti, co po něm chcete. Náhodné úspěchy je potřeba odměňovat chválou. Sledujte náznaky potřeby a snažte se v tento okamžik dítě na nočník posadit. Neustále dítě povzbuzujte v používání nočníku. Dobrou pomůckou mohou být i tréninkové kalhotky, které tekutinu zadrží, ale dítě se bude cítit mokré. Nenechte se odradit menšími nehodami, obrňte se trpělivostí a hlavně netrestejte, pouze chvalte.

prasatko my-wee-friend-hvezdicka-samolepka-do-nocniku

Motivujte dítě se samolepkou do nočníku

V každém případě chvalte i při malém úspěchu. Motivace je důležitá, proč ji tedy dětem nedopřát v zábavné formě? Možností je více, hrající nebo mluvící nočníky mohou být zábavné, ale pokud upřednostňujete aktivnější a jednoduché formy se zrakovými vjemy, je tu pro vás novinka – samolepka do nočníku. Vše je maximálně jednoduché – samolepku nalepíte na suché dno nočníku. Po úspěšném použití nočníku se černá barva samolepky změní v barevný obrázek. Ten je vždy usměvavý a vydrží ještě chvilku po použití. Samolepka do nočníku je omyvatelná a vydrží minimálně 6-12 týdnů. Ale ze zkušeností maminek vydrží  samolepky o několik týdnů déle. Tuto formu nácviku si vaše dítě zamiluje!

Slovník látkových plen

Vybíráte plenky pro své maličké a zjišťujete, že některé druhy plen vůbec neznáte nebo víte jen přibližně, co některá označení znamenají? Proto je tu slovník látkových plen, ve kterém najdete základní pojmy, které se problematiky látkových plen týkají.

Pleny

Látkové pleny se liší střihem, způsobem tkaní, velikostí a použitým materiálem. Ke správnému výběru je potřeba zorientovat se v nabídce a seznámit se s hlavními výhodami a nevýhodami jednotlivých typů látkových plen.

AIO pleny

Pop-in NEW GEN V2 - Campervan BlueAIO plenky (all in one čili vše v jednom) jsou velmi podobné jednorázovým plenkám a velmi snadno se s nimi manipuluje. Nepůsobí příliš silným dojmem, takže dítě s nimi nevypadá neohrabaně. Kalhotky jsou v nich integrované, není tedy zapotřebí dokupovat ještě svrchní kalhotky. Zapínají se na druky nebo suché zipy. Nevýhodou je, že se musí prát celé, nejsou dostatečně savé na noc a delší dobu schnou. Některým dětem stačí jedna velikost po celé plenkové období, jiné děti musí mít velikosti dvě. Pokud by totiž AIO pleny dostatečně neseděly, mohlo by dojít k znečištění oblečení. AIO plenky mají také vyšší pořizovací náklady.

Čtvercové plenky

ctvercova-plena-extra-kvality-80x80-cmČtvercové pleny jsou nejznámějším tradičním druhem plen. Lze je využít i jinak – utírání děťátka, podkládání, použití jako říhací hadřík, přehoz, zastínění a spoustu dalších možností.

Existuje více druhů čtvercových plenek, rozlišovat je lze podle velikosti, gramáže nebo materiálu. Nejvyužívanější je velikost 70 x 70 cm, oblíbená je i větší velikost – 80 x 80 cm. Budete-li plenky využívat hlavně pro přebalování, zvolte vyšší gramáž, plenka pak nasaje více a nebudete muset používat více plen najednou. Čtvercové pleny mají řadu výhod – především nejsou drahé, dobře se perou a rychle schnou, není je nutné žehlit a dají se poskládat přesně podle momentální potřeby. Nezaberou mnoho místa a dají se používat i v budoucnu. Počítejte však s pracnější údržbou a skládáním. Většina maminek používá čtvercové pleny v kombinaci se svrchními kalhotkami. Chcete – li zabránit většímu znečištění materiálu, použijte ještě separační pleny.

To, jak dlouho vám plena vydrží a jak dobře bude sloužit, záleží nejen na gramáži, ale také na materiálu, ze kterého je čtvercová plena vyrobena. Tím může být bavlna, biobavlna – např. bambusové pleny lépe sají a odvádějí vlhkost. Záleží i na pracím prostředku a použitých změkčovadlech. Pokud dáváte přednost zdravějším výrobkům, volte nebělené pleny, které zaručeně neobsahují zbytky použitých chemikálií.

Froté pleny

frote-ctvercova-plena-haipa-daipa-frote-ctvercova-plena-haipa-daipa-45x45-cmFroté pleny jsou silnější, měkké, a lze si vybrat mezi klasickými čtvercovými plenami nebo plenami kalhotkovými. Jejich nevýhodou je delší doba schnutí oproti klasickým čtvercovým plenám, ale uschnou rychleji než pleny vícevrstvé, proto se často používají právě místo nich. Čtvercové provedení vyžaduje ještě svrchní kalhotky, popřípadě separační plenu., ale dobře se s nimi pracuje, drží tvar a netlačí. K přebalení stačí většinou jen jedna plena. Froté plenky jsou velmi oblíbené v Anglii.

 

Kalhotkové pleny

Novorozenecká plena Katyv Baby - Tygr PetrolejovýKalhotkové plenky značně připomínají jednorázové plenky. Jedná se o velmi moderní druh plenek s elastickými okraji, které zabraňují znečištění okolí. Zapínají se na druky nebo suché zipy. Manipulace s nimi je jednoduchá, je nutno použít také svrchní nepropustné plenkové kalhotky. Podle materiálového složení může být delší doba schnutí. Lze zakoupit jednu velikost pro celé plenkové období nebo více velikostí.

 

Kapsové pleny

AIO bambus kapsová plenka Bamboolik 2017 - RostlinyKapsové pleny jsou tvořeny více vrstvami, vnější vrstva je nepropustná, vnitřní by měla udržovat dítě v suchu. Mezi těmito vrstvami se nachází kapsa, do které se umisťují vkládací vložky či vícevrstvé pleny. Bez nich by plenka sála pouze málo. Kapsové pleny bývají hlavně z umělých materiálů, takže rychle a dobře schnou. Manipulace je jednoduchá stejně jako u jednorázových plen. Je možno zvolit jednu univerzální velikost nebo vícevelikostní variantu.

Noční pleny

Noční kalhotková plena Bamboolik 2017 - MentolováNoční plenky jsou koncipovány tak, aby dítěti vydržely celou noc a jeho spánek ani spánek rodičů nebyl rušen nutností přebalování. Noční plenky se skládají ze sací vrstvy, separační vkládací vložky, která zaručí suchý zadeček dítěte, a prodyšných svrchních kalhotek. Materiály jsou různé, záleží na výrobci. Savé jádro bývá většinou z konopí nebo bambusu, separační vložka např. z fleece, stejně jako svrchní kalhotky. Ty mohou být i vlněné. Noční pleny nabízejí mnoho různých typů i velikostí, záleží na finančních možnostech rodičů.

 

Novorozenecké pleny

PidiPUK plenka Made by Veru - PtáčciNovorozenecké látkové pleny je možno používat okamžitě po narození děťátka. Jsou měkké a savé, ušity jsou tak, aby miminku seděly na míru a byly pohodlné. Možné je jak čtvercové, tak kalhotkové provedení. Zvolený materiál určuje dobu schnutí. Použitím spínacích prvků lze upravovat velikost plenky. Novorozenecké pleny se používají do cca 6 kg dítěte.

Separační pleny

separacni-plenky-flisove-bamboolik-sada-5ksChcete-li ochránit plenky a usnadnit si praní, pořiďte si separační pleny. T mohou být jednorázové nebo pratelné. Vkládají se do látkových plen mezi zadeček a plenku. Jejich hlavním účelem je zachycení stolice dítěte a ochrana látkových plen. Dítě je v suchu a pomocí separační plenky lze změkčit i hrubší pleny. Separační pleny nejsou drahé, jsou příjemné, izolují dítě od vlhkosti, i když je plenka promočená, usnadňují údržbu plen.

 

SIO pleny

SIO pleny (snap in one, čili sepni do jednoho) jsou podobné AIO plenám a mají i podobné vlastnosti. Vyrábějí se z přírodních i funkčních materiálů. Hlavním rozdílem je to, že od kalhotek lze odepínat savou část. SIO pleny proto schnou mnohem rychleji a kalhotky není nutno po každém přebalení prát. Připíná se pomocí patentů, manipulace je velice jednoduchá. Nejsou však tolik savé a jejich cena je vyšší. Protože není potřeba takové množství svrchních kalhotek, jsou celkové náklady na pořízení menší.

 

Svrchní pleny

Svrchní plenkové kalhotky se používají jako další vrstva čtvercových nebo kalhotkových plenek. Jsou prodyšné, ale slouží k tomu, aby se vlhkost z plen nedostala na oblečení. Nejčastější variantou jsou svrchní pleny z funkčních materiálů. V kalhotkovém provedení jsou svrchní pleny vybaveny gumičkami v oblasti nožek, takže vlhkost se nedostane nikam mimo plenu. Svrchní pleny lze pořídit v jedné velikosti pro celé období nebo ve více velikostech.

 

Vícevrstevné pleny

Vícevrstevné pleny mají tvar obdélníku a jsou podélně rozdělené na tři části. Středová část je silnější, skládá se z 6-8 vrstev, okrajové části bývají většinou čtyřvrstvé. Tím je zaručeno, že plena nejvíce saje veprostřed. Dají se skládat různými způsoby a přizpůsobovat tak potřebám dítěte. Pro přebalení stačí jedna plena. Vícevrstevné pleny se často používají současně se separační plenkou a jsou k nim potřeba svrchní plenkové kalhotky. Vyrábějí se ve více velikostech. Nevýhodou je nutnost pořídit také větší počet plenkových kalhotek.

 

Vkládací pleny

Vkládací pleny jsou určené pro zvýšení savosti plenkových kalhotek. Mohou být obdélníkové nebo tvarované, vyrábějí se z různých materiálů, které určují jejich další vlastnosti. Vkládací pleny z mikrovlákna rychle schnou, výrobky z bambusu více sají, ale jejich doba schnutí je delší. Dalšími možnými materiály jsou konopí nebo biobavlna.

vkládací-plena-zakladni-novy-material-zakladni-2ks

XL pleny

XL pleny jsou určeny především pro starší děti v plenkovém období. Užívají se od váhy přes 7 kg a převážně v noci. Vyrábějí se nejčastěji z bambusu, což jim zaručuje vysokou savost. Díky těmto plenám dítě v noci klidně spí a není nutno ho budit na přebalování, což ocení také rodiče. Pleny se zapínají na druky nebo suché zipy.

Zavazovací pleny

Zavazovací pleny se dnes již příliš nepoužívají, jedná se o tradiční starší druh plen. Většinou se používá přes jiný typ plenek, protože sama zavazovací plenka příliš nesaje. Její výplň lze volit podle potřeby, plenka zajistí správnou polohu výplně. Dobře se udržuje a schne, ale zavazování je komplikovanější. Používá se současně se svrchními kalhotkami. Jednu velikost lze používat po celé plenkové období.

Kalhotky, svrchní kalhotky

U naprosté většiny typů látkových plen je nutno používat ještě svrchní plenkové kalhotky. Ty mají nepropustnou vrstvu a zabrání znečištění oděvu dítěte. Mohou být jednovelikostní, kde se velikost upravuje pomocí druků, nebo vícevelikostní podle aktuálního růstu dítěte. Existuje velké množství typů, proto se svrchní kalhotky dělí podle materiálu a typu zapínání.

Svrchní kalhotky PUL

PUL svrchní kalhotky jsou vyráběny z polyesteru laminovaného polyuretanovým zátěrem. Jsou velmi kvalitní, i když nejsou tak prodyšné, jako některé jiné typy. Neprovlhnou, neprotékají a rychle schnou. Není je potřeba prát po každém použití.

Svrchní kalhotky z fleece

Tyto svrchní kalhotky se vyrábějí z polyesterového fleece. Jsou příjemné na dotek a značně prodyšné. Velmi rychle schnou, a pokud nejsou znečištěné nebo nezavánějí, stačí je vyvětrat. Při náročnějších aktivitách dítěte nebo při příliš mokré plence se mohou protrhnout.

Svrchní kalhotky z vlny

vlnene-natahovaci-kalhotky-prirodniVlněné svrchní kalhotky bývají vyráběny z vlny merino. Pokud chcete, aby byly nepropustné, je nutné použít lanolin. Jsou plně prodyšné a dokážou chladit i hřát podle potřeby. Péče je náročnější, lanolinem se musí ošetřovat pravidelně. Perou se na šetrný program nebo v ruce, schnou volně ložené. Nejsou vhodné při nesnášenlivosti na lanolin.

 

Svrchní kalhotky kapsové

Kapsové svrchní kalhotky jsou PUL kalhotky opatřené kapsou, do které se vkládá savá vrstva. Perou se odděleně a velmi rychle schnou.

 

Svrchní kalhotky SIO a AIO

SIO a AIO kalhotky jsou PUL kalhotky s integrovanou plenou, se savou částí jsou spojené pevně nebo pomocí druků či mají kapsu, do které se savá vrstva vloží. V případě AIO kalhotek se jedná o pevné spojení, u SIO kalhotek se nepropustná a savá vrstva spojují druky.

svrchni-kalhotky-petit-lulu-sio-ruzove-s-bilou

Tréninkové kalhotky

Tréninkové kalhotky se podobají AIO plenkám, jsou natahovací či zapínací, jsou málo savé a používají se především při odvykání dítěte na plenky.

Svrchní kalhotky igelitové

Jedná se o zastaralý typ svrchních kalhotek, jehož jedinou výhodou je nízká cena. Jsou neprodyšné, protože proti protečení a provlhnutí chrání pokožku dítěte PVC fólie. Jsou častou příčinou zapaření a opruzenin. I když jsou stále na trhu, nejedná se o vybavení moderních maminek.

Doplňky k přebalování

Pytle na pleny

Pytle na pleny se vyrábějí ze stejného nebo podobného materiálu jako svrchní kalhotky. Mohou se zatahovat na tkanice, zapínat na zip nebo pomocí druků. Slouží k hygienickému uskladnění použitých plen do doby, než se budou prát. Neuniká tak zápach ani vlhkost. Pytlíky se dvěma kapsami se používají jak k přenášení a uskladnění použitých, tak přenášení čistých plenek.

pytel-na-pleny-petit-lulu-zimni-sloni-

Snappi sponka

Klasické pleny čtvercové nebo obdélníkové nemají zapínání. Proto se vám určitě bude hodit snappi sponka – pomůcka, která může posloužit hned dvakrát – k uchycení pleny na dítěti tak, aby držela správný tvar nebo k zapnutí i poskládaných plen.

sponka-snappi

Přebalovací podložky

Přebalovací podložky jsou vhodné jak pro domácí použití, tak na cesty. Jedná se o čtvercový nebo obdélníkový kus jemné a měkké látky s nepromokavou vrstvou. Dítě se umísťuje na měkkou stranu.

prebalovaci-podlozka-petit-lulu-dinosauri

Ubrousky

Jistě znáte jednorázové vlhčené a parfemované ubrousky, které nejsou ro pokožku dítěte dobrou volbou. Mnohem lepší je používat pratelné ubrousky z bavlny, bambusu či netkané textilie. S nimi dítě pohodlně očistíte od moči i od stolice, kromě ubrousku potřebujete mycí olej a vodu nebo jen vlažnou vodu. Ubrousek pak vyperete a můžete použít znovu.

latkove-ubrousky-5-ks-petit-lulu

Tunýlek

Tunýlek je gumička potažená látkou, slouží k uchycení čtvercových plen. Je určen pro krátkodobé použití, čtvercová plena je propustná, takže takto upravené nelze dítě nechat delší dobu.

tunylek-na-minimalni-ctvercovou-plenu-petit-lulu-zelena

Eko taška

Eko taška je prostorná a pohodlná taška, kterou využijete na všechny drobnosti potřebné pro vycházku nebo výlet s miminkem a dětmi obecně. Zapíná se na druky, takže máte jistotu, že věci nevypadnou. Velká ucha zaručují kreativní využití – od nošení na rameni nebo jako batoh až k zavěšení na kočárek. Designové provedení navíc dělá z eko tašky módní doplněk.

taska-dezenova-bamboolik-velky-puntik-tyrkys

Další slova a zkratky týkající se látkových plen

BKM

BKM je zkratka pro bezplenkovou komunikační metodu. BKM se označuje také jako přirozená hygiena nemluvňat. Jedná se o způsob péče o děti, který je používán na různých kontinentech a postupně se vrací jako alternativní péče i zpět k nám. Metoda je založena na tom, že miminko dokáže svěrače uvolnit, ne však vědomě zadržovat. To se právě musí učit a nacvičovat. Potřebu by tak dítě mělo vykonat jinde, než ve svém oblečení – a k tomuto cíli rodiče využívající BKM směřují. Začít je nutno nejpozději do šesti měsíců. Miminko se ve správný čas podrží nad toaletou nebo nočníkem, vše je založeno na komunikaci. Rodič si tak udržuje velice dobrý vztah s dítětem, klesá spotřeba plenek, dítě velice brzy začne chodit na nočník.

BKM

Materiál plenky

Plenky je možno rozlišovat i podle materiálu. Častým materiálem pro výrobu plen je bavlna. Plenky z tohoto materiálu velice rychle schnou, nejsou však příliš savé a po nějaké době přestávají být měkké. Lepší savost zaručují konopné plenky, ty však déle schnou a jsou trochu drsnější. Ve srovnání vyjdou nejlépe bambusové plenky, prodyšné, měkké, jemné a vysoce savé, které však delší dobu schnou. Savost látkových plen se zvyšuje praním. Podle způsobu tkaní je možno rozlišovat plenkovinu, úplet, flanel, froté či velur.

ctvercova-plena-70x70-cm-potisk-meda-modry

Velikost plenky

Velikost plenky se označuje různými způsoby. Základní velkosti jsou jednovelikostní nebo vícevelikostní. U jednovelikostních plenek se dosahuje přiměřené velikosti buď druky nebo sklady, vícevelikostní mají označení dle hmotnosti nebo písmeny Dále mohou být plenky noční, novorozenecké, XL a podobně.

novorozenecke-svrchni-kalhotky-petit-lulu-mracky

Lanolinování

Lanolinování se používá u vlněných svrchních kalhotek. U nových kalhotek je doporučeno alespoň třikrát ještě před použitím, dále minimálně jedenkrát měsíčně. Roztok se připravuje z bezvodého lanolinu a horké vody, přidáním pracího prostředku a studené vody. Vlněné kalhotky naruby se pak promnou a nechají se máčet minimálně tři hodin, raději déle. Po vymačkání se nechají vyschnout položené na sušáku nebo ručníku. Schnou několik dní. Existuje také lanolinový přípravek určený přímo na vlňáčky, pak je potřeba postupovat podle návodu výrobce.

vlnáčky

Praní látkových plen

Většina látkových plen se pere na 60 stupňů, pouze při větším znečištění nebo zápachu je možno použít vyšší teploty, je však potřeba respektovat pokyny výrobce, jinak může dojít k nevratnému poškození pleny. Je také možno použít dezinfekci na prádlo, předeprat nebo předmáchat. Na dětské plny se používají šetrné prací prostředky, mýdlové vločky, gely, senzitive výrobky. Nepoužívejte aviváže, snižují savost. Pro změkčení lze využít speciální máchací prostředky, trochu octa nebo kyseliny citronové.

 

Seznamte se s typy plenek, jejich výhodami a nevýhodami

Rozhodli jste se pro látkové pleny, ale nevíte které vybrat, aby přesně odpovídaly vašim potřebám? Jednotlivé druhy plen se od sebe mohou značně lišit, je tedy potřeba uvážit jejich klady i zápory a pak se rozhodnout. Čas strávený zamyšlením nad výhodami a nevýhodami různých typů látkových plen se vám vyplatí, při špatné volbě by mohly výrazně vzrůst pořizovací náklady. S jakými typy plen se tedy můžete setkat a co vám jednotlivé kategorie nabízejí?

1 AIO pleny (All-in-one pleny) poskytují dokonalý komfort

Pop-in NEW GEN V2 - Kokeshi DollJestliže máte zájem o výrobek podobný plenám jednorázovým, pak jsou AIO pleny tou pravou volbou. Skládají se ze dvou částí, svrchních kalhotek a plenky. Vybírat můžete mezi zapínáním na suchý zip nebo klasickými druky. Nejsou objemné, takže dítě nenosí raneček na zadečku, snadno se s nimi zachází, zaplatíte za ně však více a někdy je nutno pořídit více sad v různých velikostech. Po vyprání schnou o něco déle než jiné typy plen. Jsou však ideální pro cestování a přebalování s nimi hladce zvládnou i ti, kteří obvykle s látkovými plenami nepracují.

2. Kapsové pleny nejsou objemné a rychle schnou

AIO flís kapsová plenka Bamboolik - Lišky MyškyJako kapsové pleny se označují takové plenky, jejichž nedílnou součástí jsou svrchní kalhotky, obvykle nepropustné, ale prodyšné. Mají vnější a vnitřní vrstvu, mezi nimiž je kapsa. Do té se vkládá sací plenka nebo jiný druh vkládacích plen. Vnitřní vrstva musí zaručit dokonale suchý zadeček, často se vyrábí z microfleece. Jedná se o velmi propracovaný typ plenek s malým objemem a jednoduchým použitím. Navíc velice rychle schnou. Za tyto výhody je však nutno zaplatit, takže počítejte s vyšší cenou. Za nevýhodu bývá považováno to, že musí být použita také sací vrstva.

3. Kalhotkové pleny za příznivou cenu

Kalhotková plena Petit Lulu na suchý zip - Srdíčka na modréHledáte-li plenky, které budete moci používat po celé plenkové období dítěte a nechcete za ně vydat příliš vysokou částku, jistě se vám zalíbí kalhotkové pleny. Tvarově se podobají jednorázovým plenkám a dítě se v nich bude cítit velice pohodlně. Oblečení před vlhkostí ochrání svrchní kalhotky, které je nutno použít vždy. Zapínání může být buď na druky, nebo na suchý zip. Sami si můžete zvolit, zda si vyberete model, který dítěti vydrží až do doby, kdy se naučí používat nočník, nebo typ vyžadující různé velikosti plen podle hmotnosti. Jedinou nevýhodou kalhotkových plen je delší doba pro usušení, popřípadě větší objem u některých výrobků.

4. Tvarované pleny nenáročné na finance

CHOBOTKA noční Katyv Baby - Světle modráPřechodem mezi klasickými plenami a plenami kalhotkovými jsou tvarované pleny. Tvarování umožňuje po určitém nácviku snadnou obsluhu, je ovšem třeba doplnit je svrchními kalhotkami, aby byl oděv dítěte chráněn před vlhkem. Mají pouze jednu velikost, hmotnosti dítěte se přizpůsobí díky různému skládání plenky. Poměrně rychle schnou a nejsou cenově náročné, navíc je lze využívat po celé plenkové období dítěte, je jen potřeba naučit se je správně zajišťovat a skládat.

5. Čtvercové pleny s bohatým využitím

K nejlevnější a tradičním plenám patří čtvercové pleny. Ty mohou mít pouze jednu vrstvu nebo různý počet vrstev, který se může lišit na středu (více vrstev) a na okrajích. Čtvercové pleny se vyrábějí z různých materiálů. Vyžadují použití svrchních kalhotek a také častější přebalování. Plenky se upravují na patřičnou velikost skládáním a většinou je nutno ještě je zajistit. Jejich výhodou je mnoho způsobů použití a využití po celé dětství dítěte.

6. Pleny SIO (Snap in one pleny)

Svrchní kalhotky Bamboolik 2017 - Růžová + Kašmír SZPleny SIO mají všechny výhody komfortních plenek. Do svrchních kalhotek se jednoduše připne vkládací savá plenka a při přebalování je nutno měnit pouze savou část. Tím se snižuje nutný počet svrchních kalhotek a snižují se tak pořizovací náklady. SIO plenky se vyrábějí především z vysoce kvalitních přírodních nebo funkčních materiálů, jsou opatřeny měkkým lemováním a odolnými suchými zipy a měkkými gumičkami, které neobsahují latex. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena, není však potřeba pořizovat velký počet kusů a plenky dlouho vydrží – mohou je po sobě dědit sourozenci.

Látkové pleny moderní, ekologické a nadčasové

Přemýšlíte o tom, jaké plenky pro své děťátko vybrat a váháte? Slyšíte ve svém okolí, že látkové pleny jsou již přežitkem a že ideální volbou jsou jednorázové pleny? Než se definitivně rozhodnete, zvažte všechna fakta a porovnávejte. Dojdete k názoru, že mnohé skutečnosti, které se o látkových plenách tradičně říkají, jsou již dávno pouhými mýty. Moderní látkové pleny jsou totiž úplně jiné – a vaše dítě v nich může být spokojenější, než v plenkách jednorázových. Co se tedy o látkových plenách říká a jaká je skutečnost?

1. Péče o látkové pleny je náročná a zabere mnoho času

K nejčastěji vyslovovaným výrokům patří ten, že pečovat o látkové pleny zabere příliš mnoho času, který by maminka mohla raději strávit hrou s děťátkem. To tvrzení možná platilo ještě v minulém století, ale moderní technika a prací prostředky tento argument zcela popřely. Již žádné dlouhé namáčení, změkčování a vyvařování není potřeba. Co je jednoduššího, než vhodit pleny do pračky, přidat speciální produkt určený právě pro praní plen a spustit patřičný program? Pak už stačí jen pleny pověsit a navíc – moderní látkové pleny není potřeba ani žehlit.

2 Látkové pleny a jejich údržba jsou finančně nákladné

Jednorázové plenky a plenkové kalhotky použijete jednou a pak je vyhodíte, žádné další praní, spotřeba elektrické energie, pracího prostředku a podobně – to je jedna z obhajob nákupu jednorázových výrobků a námitka proti látkovým plenám. Vyšší náklad u látkových plen je pouze na počátku – při jejich pořízení budete muset vynaložit částku od cca 4 000 Kč do 9 000 Kč, záleží na kvalitě zvolených plen. Za jednorázové plenky utratíte měsíčné přes 1 000 Kč i tehdy, využijete-li akčních slev, šetřit snížením počtu přebalování se zde rozhodně nevyplatí a bylo by to značné nehygienické.

Náklady na další údržbu plen se pohybují kolem 300 Kč za měsíc (prací prostředky, energie, voda). Spočítejte si rozdíl za období nošení plen – většinou se jedná o 2 – 2,5 roku – a zjistíte, že s látkovými plenami výrazně ušetříte.

3. Látkové pleny neposkytují dítěti ani mamince komfort

Pohodlí, rychlá obsluha a nenáročná výměna jsou atributy přisuzované většinou jednorázovým plenkám. Moderní látkové pleny však nabízejí stejné pohodlí i jednoduchou manipulaci, kalhotkové provedení se zapíná na patentky nebo suché zipy, prosáknutí zabrání svrchní pleny. Pokud nechcete kombinovat kalhotky a plenku, můžete použít kapsové kalhotky a vkládací pleny. Nabídka je široká a je možno vybírat z mnoha provedení s nejrůznějšími atraktivními motivy, které zaujmou i děťátko.

4. Údržba látkových plen má také nepříznivý vliv na životní prostředí

Zastánci jednorázových plen často říkají, že nelze tvrdit, že látkové pleny jsou k životnímu prostředí šetrnější, protože při jejich údržbě se spotřebuje velké množství energie a vody a do odpadu se vypouští znehodnocená voda s pracím prostředkem. Zapomínají však, že mnohem více energie a materiálu se vydává na jednorázové plenky již při jejich výrobě a že tyto produkty obsahují umělou hmotu, absorbenty, gely, buničinu a další těžko rozložitelné materiály, které je pak nutno likvidovat ve spalovnách nebo nechávat uložené stovky let na skládkách. Každé dítě v jednorázových plenkách vyprodukuje obrovské množství odpadu – zkuste si představit hromadu použitých jednorázových plen za týden, měsíc, rok… Látkové pleny jsou prokázanou a podporovanou ekologičtější alternativou, kterou lze ještě posílit použitím vhodných pracích prostředků.

5. Látkové pleny nezaručují dostatečnou hygienu

Moderní látkové pleny není nutno vyvařovat, stačí teplota nad 60 stupňů. Nutnost vyvařování a sterilní čistoty je tradiční přežitek, vyvolaný vzpomínkami na doby minulé, kdy se pleny skutečně vyvařovaly v hrncích na sporáku. Reklamou podporovaná snaha o čisté prostředí pro děti bývá někdy přehnaná, což sebou nese následky v nedostatečném rozvoji imunitního systému a případných přecitlivělých reakcích. Pokožka dítěte často negativně reaguje právě na látky, které obsahují jednorázové plenky. Ty udržují vyšší teplotu a vlhkost, než by bylo vhodné, a dochází tak ke vzniku opruzenin, u holčiček také  k infekcím močových cest a u chlapců může být vyšší teplota příčinou snížené plodnosti. Látkové pleny jsou prodyšné, s použitím separačních plen nebude zadeček dítěte vlhký a dítě bude spokojené.

6. Krok zpět a omezování rozvoje dítěte představují právě látkové pleny

Dítě v látkových plenách? Reakce okolí nemusejí být pozitivní, protože látkové pleny mohou být silnější a dítě s nimi vypadá neohrabanější a méně pohyblivé, než dítě v jednorázové plence. To však neznamená, že dítě má nemoderní a zpátečnické rodiče, kterým nezáleží na jeho vývoji. Látková plena dokonale ochrání zadeček dítěte při pádu nebo před chladem z podlahy. Látkové pleny oceňují i ortopedové, protože jejich mohutnější vrstva má velmi příznivý vliv při vadách kyčelních kloubů a jako prevenci při jejich vývoji.

Nedejte se tedy odradit často vyhlašovanými mýty a vydejte se cestou, která je pro prospěšná pro zdraví dítěte, vaši peněženku i životní prostředí. Nabídka látkových plen je opravdu pestrá a určitě si vyberete z různých rozměrů, barev i motivů k plné spokojenosti své i děťátka.

Pijte zdravě – se Zdravou lahví

Pijte zdravě – se Zdravou lahví

Již od nejrannějšího dětství jsou lahve součástí našich životů. Denně používáme lahve kojenecké, dětské, sportovní, nápojové a další, aniž bychom se pozastavovali nad tím, zda jejich materiál nemůže škodit našemu zdraví a zda bychom se neměli zamyslet nad zdravějšími variantami. Obyčejné nevratné plastové lahve navíc zaplavují náš životní prostor a narušují ekologickou rovnováhu. To však neznamená, že bychom lahve neměli používat – spíše uvážit to, z jakého materiálu lahve jsou a zda by se nenašla vhodná ekologičtější a zdraví neškodná varianta. Takovou možností je právě Zdravá lahev.

lahev1

Co je vlastně Zdravá lahev?

Dodržování pitného režimu se stává dlouhodobým problémem nejen v horkých letních dnech. Ne vždy je příležitost k zakoupení nápoje a navíc se nemusí jednat o takové pití, které by bylo možno považovat za vhodné. Proto si mnozí lidé nosí předem připravené nápoje sebou – v lahvích.

Má – li být nápoj ideální pro dlouhodobé dodržování pitného režimu, musí zdravotním zásadám odpovídat i jeho obal – tedy materiál, ze kterého je lahev vyrobena. Zdravá lahev splňuje požadavky náročných spotřebitelů a je vhodná i pro malé děti. Polypropylen, ze kterého je vyrobena, se používá v lékařství a farmacii a je zdravotně zcela nezávadný. Nijak neovlivňuje chuť ani kvalitu tekutin, které jsou v něm uskladněny a přenášeny.

Zdravá lahev nabízí mnoho nesporných výhod

Jak se Zdravá lahev liší od podobných výrobků se stejným využitím? Každý člověk, který si cení svého zdraví, uvítá jistotu kvality a zdravotní nezávadnosti, kdy v materiálu nejsou obsaženy ftaláty, změkčovadla ani BPA. Zdravá lahev však nabízí ještě více:

 • i při dlouhodobém používání lahev nepáchne
 • na vnitřní stěně se netvoří plísně
 • lahev se snadno udržuje, lze ji mýt v myčce i vyvařovat
 • vybrat si můžete zcela originální a přitažlivý design
 • v nabídce najdete tři velikosti – 0,5, 0,7 a 1 l
 • k lahvi můžete dokupovat náhradní díly, takže má dlouhou životnost

Jedinečné vlastnosti je možno doložit jak českými, tak zahraničními atesty podle nejpřísnějších nároků a odpovídají platným legislativním vyhláškám i nařízením.

Rozmanité využití pro všechny věkové kategorie

Zdravá lahev vás může doprovázet při všech činnostech po celý život. Každý věk i zaměření může mít svůj originální kus. Využít ji lze při jakékoli aktivitě, hodí se jak do kabelky, batohu či školní tašky. Je vhodná do auta i pro sportovní činnosti. Každý majitel vysoce ohodnotí nízkou hmotnost a jednoduché praktické zavírání, se kterým se snadno zachází, a přesto je zcela bezpečné. To ocení především rodiče školních dětí nebo ti, kteří s obvyklými druhy lahví těžko manipulují. Pitný režim lze snadno kontrolovat, když zvolíte transparentní provedení, a vybírat můžete i z bohatého příslušenství.

Oceníte i řadu náhradních dílů

Zcela jedinečná je i nabídka náhradních komponentů. Která jiná z lahví by byla doplněna řadou náhradních dílů, které vám umožní vytvořit si vlastní design a ještě prodlouží životnost? A navíc se budete chovat šetrně jak k vlastní peněžence, tak k životnímu prostředí. Co vše můžete k Zdravé lahvi pořídit?

lahev2

Zdroj: Imageric.com

 • náhradní víčka
 • zátky
 • krytky
 • hubice
 • těsnění

a to vše v celé paletě barev, které mezi sebou můžete kombinovat. Proti mechanickým vlivům ochráníte svou lahev termoobalem, který navíc udrží teplotu nápoje a je pro vaši lahev vyroben přímo na míru.