Zero Waste: V čem spočívá Život bez odpadů?

Ačkoliv tomu tak v České republice zatím není, v zahraničí je životní styl Zero Waste (česky Život bez odpadů) čím dál tím častější a populárnější. Hlavní podstatou je podpora opětovného využívání všech zdrojů tak, aby nedocházelo k tvorbě opadů, respektive jejich spalování či skládkování. Kde se tento trend vzal a jakými zásadami se řídí lidé, kteří dle této filozofie žijí?

Číst více

Přírodní barvy na vlasy: V čem se henna a spol. liší od „chemické“ konkurence?

Průzkumy hovoří jasně – až dvě třetiny žen si barví vlasy za pomoci umělých barev na vlasy, které v mnoha případech obsahují nešetrné chemikálie a škodlivé látky. Ty nejenže postupně ničí vlasy, ale mohou škodit i pokožce a tím pádem zdraví jako takovému. Důvodů, proč je proto dobré používat přírodní barvy na vlasy nejen v případě těhotných a kojících žen, je hned několik.

Číst více

Co je to bezplenková komunikační metoda a jaké jsou její výhody?

Metoda přirozené hygieny kojenců, bezplenková komunikační metoda (BKM) či anglicky elimination communication. Tři různé pojmy se stejným významem označují způsob péče o nemluvně, jejímž cílem je porozumět řeči miminek co do potřeby vylučování a dosáhnout tak co nejrychlejšího tzv. „odplenkování“. Co je podstatou BKM, kdy s ní ideálně začít a v čem spočívají její hlavní přednosti?

Číst více

3 tipy, jak vybrat dětskou softshellovou bundu

Softshellové oblečení se pro svoji univerzalitu stalo za poslední roky vysoce populární nejen mezi profesionálními sportovci a outdoorovýmim nadšenci, ale jeho vlastností oceňují lidé i při běžném nošení. Stojí za tím jednak schopnost odolávat větru a do jisté míry i vodě, a jednak vlastnosti jako jemnost, měkkost a v neposlední řadě paropropustnost, kterými softshell disponuje navíc oproti svým předchůdcům, a díky kterým dokáže uspokojit i vysoké nároky těch nejmladších z nás. A právě na ty se v tomto článku zaměříme. Víte, jak vybrat dětskou softshellovou bundu?

Číst více

Ekopraní: Co to je a proč mu dát přednost před chemií?

Praní s ekologickými pracími prostředky se v posledních letech stává stále populárnější formou údržby prádla. Vedle toho, že je to příznivější pro životní prostředí i lidské zdraví než praní za použití nešetrných chemických prostředků, patří mezi výhody rovněž finanční stránka věci; ekopraní je totiž  levnější.

Číst více

Fenomén nošení dětí: Co byste měli vědět a jaké jsou jeho největší výhody?

Nošení dětí na těle prostřednictvím rozmanitých druhů nosítek se za poslední roky stalo fenoménem, který budí pozornost laické i odborné veřejnosti a je předmětem nekonečných debat, a to navzdory tomu, že je praktikováno (a v podstatě „ověřeno“) již po dlouhá staletí. Jedni jej velebí, druzí se na nošení dětí v babyvacích, šátcích a dalších typech nosítek dívají kritičtějším pohledem. Jaká je ale pravda, co byste měli o nošení dětí na těle vědět a jaké jsou jeho největší výhody?

Číst více

5 tipů pro zdravé dítě aneb prevence je u nachlazení nejdůležitější

Když se babí léto přehoupne do sychravého podzimu, většinu populace v důsledku teplotních skoků zachvátí protivné nachlazení. Nejnáchylnější jsou k němu senioři, těhotné ženy a malé děti, které po všem sahají a každou chvíli mají prsty v puse. V případě těch nejmenších z nás přitom platí víc než kdy jindy, že nejlepším lékem je důsledná prevence před nachlazením. Následujících 5 tipů by vám mělo pomoci ochránit poklad před onemocněním.

Číst více

Jantarové korálky pro krásu i zdraví

Jantar, šperky a ozdobné předměty z něj zná snad každý, ovšem o jeho účincích na lidské zdraví se mluví již méně, i když jsou popisovány již od počátku našeho letopočtu. Co je vlastně jantar, jaké jsou jeho léčivé účinky, komu a jakým způsobem nošení jantarových korálků prospívá, jaké korálky si pořídit a jak o ně pečovat? To jsou informace, které by měl každý zájemce o jantarové korálky znát.

Jantar je jedinečný

Jantar je materiál rostlinného původu, označovaný jako polodrahokam. Vznikl v třetihorách, když se pryskyřice z jehličnatých stromů dostala do bahna, kam neměl přístup vzduch. V bahně pak pryskyřice ztvrdla, a to včetně předmětů a živočichů, které se v ní octly. Nejčastěji šlo o drobný hmyz, rostlinné části nebo písek. I když se přesně ví, jak jantar vznikl a je známo i jeho chemické složení, doposud se nepodařilo vyrobit ho umělou cestou. Jeho využití je široké, zpracovává se na ozdobné předměty a zhotovují se z něj ojedinělé šperky, cenné jsou však i jeho léčebné účinky.

Jak jantar účinkuje na lidské zdraví

Léčivá síla jantaru se používala již ve starověku, především při infekčních onemocněních, proti bolestem kloubů, k hojení ran a jako součást dalších léků. Jako kosmetická přísada se osvědčil jantarový prášek v krémech, emulzích a balzámech. Čínská medicína využívá jantar také při léčbě trávicího a vylučovacího ústrojí.

Jantar se v léčení používá i v současnosti, působí především na stabilitu a k posílení krevního oběhu a metabolizmu a kladně ovlivňuje také imunitu a stav štítné žlázy. Může napomoci i při citlivosti na počasí, migrénách, bolestech v krku, zánětu dutin a rýmě a dalších obtížích souvisejících s lymfatickým systémem. Přispívá k samoozdravným procesům organizmu díky udržování energetické rovnováhy. Měl by pozitivně působit i na psychiku, navozovat dobrou náladu a posilovat kladné vlastnosti. Jako léčivý prostředek není jantar oficiálně uznán, jeho účinky jsou velmi individuální.

Pomáhá pouze pravý jantar

Léčivé účinky lze očekávat pouze u pravého jantaru, vzhledem k jeho vysoké ceně se na trhu setkáte i s levnými napodobeninami. Podle čeho se pozná pravý jantar? Napodobeniny se vyrábějí především ze skla, plastu a pryskyřice. Odhalit falzifikáty je snadné – napodobeninu ze skla nelze poškodit vrypem a při tření se z ní neuvolní pryskyřičná vůně. Padělky z plastu je nutno zkoumat důkladněji, je potřeba provést testy a zaměřit se na tvrdost a trhliny. Také zahřátí a vůně prozradí materiál – zahřívaný plast páchne a roztéká se. Rychlá je zkouška se slaným roztokem – pravý jantar plave na hladině, napodobeniny jdou ke dnu. Tato zkouška však neodhalí pryskyřičný padělek. Také pokus s acetonem může být úspěšný – aceton plasty naleptává a zanechává stopu. Nezkoušejte pravost korálků na uzávěru, ten je vždy plastový kvůli jeho odolnosti. Certifikát dodávaný ke korálkům Vám bohužel nezaručí jeho pravost.

Jaké korálky si vybrat a jak o ně pečovat

K nejoblíbenějším šperkům s léčivými účinky patří jantarové korálky. Přisuzuje se jim moc ulevovat od bolestí, především hlavy, krku, šíje nebo zubů. Látky obsažené v jantaru se teplem uvolňují, proto by se jantar měl nosit přímo na těle. Jantarové korálky se tradičně používají pro děti, protože by měly pomáhat při prořezávání zoubků. Uvažujete – li o pořízení těchto korálků, budete si moci vybírat z více druhů, především podle barvy, která zahrnuje celou škálu od bílé přes různé odstíny žluté a hnědé až do černé. Jantarové korálky mohu mít i různé tvary, klasické kuličky, placičky, olivy, zlomky nebo fazolky a bývají buď hrubé, neleštěné nebo leštěné.

Korálky samozřejmě vyžadují i patřičnou péči – ještě před prvním použitím je dobré nechat je ležet alespoň 1 den v misce se solí a pak opláchnout, tuto proceduru občas opakovat. Barvu osvěží lázeň v teplé vodě s trochou octa a tekutého mýdla, popřípadě lehké naolejování. K čistění nejsou vhodné silné čisticí prostředky, pára nebo ultrazvuk. Také častý styk s kosmetikou není pro jantarové korálky prospěšný, poškodit je může i přílišné teplo. U korálků pro děti je také třeba dbát na bezpečnost.

8 dobrých důvodů pro používání látkových plen

Stále váháte mezi jednorázovými a látkovými plenami? Zkuste uvážit pro a proti a rozhodněte se. Je mnoho důvodů, které hovoří ve prospěch látkových plen a je jen na vás, co si zvolíte jako prioritu. Zdraví a vývoj dítěte, ekologie, pohodlí, finance, náročná péče-to jsou jen některé z bodů, nad kterými byste se měli zamyslet. Odpovíte-li si poctivě, vyjdou vám pravděpodobně látkové pleny jako celkově výhodnější varianta.

Proč bychom tedy měli používat moderní látkové pleny?

1. důvod – Použití látkových plen je jednoduché

Nemějte obavy z toho, že používání látkových plen je komplikované a vy s nimi nebudete umět zacházet. Vnější vzhled současných látkových plen je velice podobný jednorázovým plenkám včetně zapínání na suchý zip nebo patentky. Není nutno speciálně pleny skládat či žehlit, přebalení zvládnou i méně zkušené osoby.

2. důvod – Látkové pleny méně zatěžují životní prostředí

Zde je rozhodnutí jednoznačné – jednorázové plenky zatěžují životní prostředí jak při výrobě, tak při likvidaci. Na dítě za celé období připadá až 1 tuna odpadu, který se nerozloží a spaluje se nebo skládkuje. U látkových plen se spotřebuje jen omezené množství vody a energie při výrobě i údržbě. Ekologové by byli jednoznačně po moderní látkové plenky.

 

3. důvod – Látkové pleny jsou pro dítě zdravější

Pro zdraví dítěte jsou vlastnosti látkových plen jednoznačně lepší. Neobsahují chemické látky a jejich původ je převážně přírodní. Látkové pleny jsou na rozdíl od jednorázových plenek plně prodyšné, takže při včasném přebalování nehrozí pravděpodobnost opruzenin a kožních onemocnění. Lze použít i separační pleny, které dopřejí dítěti pocit sucha a nečistoty se snadno díky separační plence odstraní. Pohlavní orgány dítěte se v látkových plenách nepřehřívají, nedochází tedy ke zdravotním komplikacím souvisejícím s přehřátím. Navíc jsou látkové pleny doporučovány pro zdravý rozvoj kyčelních kloubů.

4. důvod – dítě se v látkových plenách cítí příjemně

Jednorázové plenky jsou neprodyšné. Dítě má sice pocit, že je v suchu, ale dochází k zapaření zadečku a pocení, takže se dítě nemusí cítit příjemně. Moderní technologie látkových plen umožňuje udržet dítě v suchu, aniž by se muselo výrazně častěji přebalovat. Kalhotkové plenky splňují nejpřísnější požadavky na komfort dítěte a nijak miminko neomezují.

5. důvod – Látkové pleny poskytují komfortní péči

Jeden z hlavních předsudků vůči látkovým plenám je ten, že péče o tyto pleny je příliš náročná. Tomu však již dávno není a neplatí to ani pro čtvercové pleny, které mohou ty klasické původní připomínat. Již žádné namáčení, několikeré praní, vyvařování, žehlení, skládání- moderní látkové pleny stačí vyprat na 60 stupňů a usušit. I manipulace je snadná a navíc si ušetříte čas při shánění balíků jednorázových plen a prostor pro jejich skladování.

6. důvod – Dítě není omezováno v pohybu

Moderní látkové pleny nejsou nijak zvlášť objemné, takže protiargument, že omezují motoriku dítěte a jeho rozvoj, nemůže obstát. Dítě s látkovými plenami sice může působit objemněji, ale plenkové kalhotky nebo AIO a SIO pleny ho rozhodně v pohybu nebrzdí. Výhoda zesílené vrstvy na zadní části naopak spočívá v tom, že pokud dítě při pokusech o chůzi padá, je dobře chráněno, stejně tak při sezení na chladnější zemi.

7. důvod – S látkovými plenami ušetříte

U látkových plen je vysoký pouze prvotní výdaj. Později už můžete dokupovat jen doplňky, které však nejsou nutné. Není potřeba neustále hlídat, zda zásoby plenek nedocházejí a sledovat výprodeje a slevové akce. Látkové plenky lze uschovat na další dítě nebo prodat. Za celé plenkové období dítěte lze (i při započítání elektřiny, vody a pracích prostředků použitých při péči o pleny) lze oproti jednorázovým plenkám ušetřit cca polovinu celkové částky.

8. důvod – Sledujte moderní trendy a buďte „in“

Látkové pleny jsou moderní, patří ke zdravému životnímu stylu, který je trendem nejen ve světě, ale i u nás. Přitažlivý design, módní vzory, pohodlné a zdravé materiály jsou důvodem, proč rodiče pro své děti volí právě látkové pleny. Ohleduplnost k okolí i přírodě mohou být dalším důvodem, který je v současnosti celospolečensky prosazován.