Co je to bezplenková komunikační metoda a jaké jsou její výhody?

Metoda přirozené hygieny kojenců, bezplenková komunikační metoda (BKM) či anglicky elimination communication. Tři různé pojmy se stejným významem označují způsob péče o nemluvně, jejímž cílem je porozumět řeči miminek co do potřeby vylučování a dosáhnout tak co nejrychlejšího tzv. „odplenkování“. Co je podstatou BKM, kdy s ní ideálně začít a v čem spočívají její hlavní přednosti?

Jak začít s bezplenkovou komunikační metodou?

Vylučování (chcete-li vyměšování) patří vedle spánku nebo třeba dýchání mezi základní fyziologické potřeby, bez jejichž uspokojení lidský organismus zkrátka nemůže fungovat. Již u novorozenců, kteří umí vědomě uvolnit svěrače, přitom potřebu vylučovat můžeme pozorovat a připravit se na ni. Při určení momentu, kdy k vyměšování dojde, se řídíme zejména těmito podněty:

 • neobvykle zklidněné chování miminka,
 • vrtění,
 • grimasy,
 • nepřítomný či upřený pohled,
 • odlišný pláč.

Když nám miminko jedním nebo více z výše uvedených signálů naznačí, že vylučuje nebo se k tomu v nejbližších okamžicích chystá, v ten moment přichází naše chvíle. Zvlášť v počátku praktikování bezplenkové komunikační metody je nezbytná maximální ostražitost. Pravdou totiž zůstává, že novorozenec neumí své vyměšovací potřeby ovládnout a zadržet, a proto je celá „akce“ otázkou několika pár málo sekund.

Tip: V našem e-shopu máme pleny všeho druhu.  Pokud chcete ušetřit, doporučujeme výhodné sady plen.

Plenku dolů a hurá nad nočník!

Sundejte dítěti plenku, umístěte jej nad nočník (záchod či v případě nouze umyvadlo nebo jinou nádobu) a čekejte, než se „věci dají do pohybu“. Důrazně upozorňujeme na to, abyste na nočník neposazovaly nemluvňata, která ještě sama od sebe nesedí. Ty je potřeba skutečně pouze držet nad nočníkem v klubíčku. Tedy v poloze velice podobné té, ve které je většinou nosíme. Novorozenci se v klubíčku cítí pohodlně a přirozeně i proto, že jsou na ní zvyklé ještě z pobytu v bříšku.

Není na co čekat. Čím dřív, tím líp

S metodou přirozené hygieny kojenců je vhodné začít co nejdřív. Ideálně nedlouho po jejich příchodu na svět a maximálně 6 měsíců po narození. Platí totiž, že pokud není od mala na chování novorozence signalizující potřebu vyměšování ze strany rodičů reagováno, tato signalizace postupem času vymizí. Oproti tomu při aktivním aplikování BKM se signály zesilují a miminko tak může postupně udržet svěrače sevřené až několik minut, což vám poskytne dostatek času pro vysvléknutí nemluvněte a jeho „naaranžování“ na nočník.

Sluší se také říci, že BKM lze praktikovat nejen na „velkou potřebu“, ale rovněž na čůrání. V tomto případě je však nezbytné věnovat pozorování signálů ještě o poznání více ostražitosti.

V čem spočívají výhody bezplenkové komunikační metody?

Praktikováním metody přirozené hygieny kojenců dochází k posilování vztahu mezi rodiči a dítětem a oboustrannému učení. Zatímco miminko poznává, že vyměšování je normální a patří k životu, vy se prostřednictvím BKM učíte dobře a rychle rozpoznávat, co vám vaše malé já chce říct.

Zároveň tím dopřáváme zvýšený komfort miminku, které se ve špinavé a promočené plence cítí stejně nepříjemně a protivně, jako my, dospělí, když třeba uklouzneme na ledu nebo sebou v lese praštíme do bláta. Díky pravidelné nebo i jen částečné BKM dítě učíme, že být v suchu je normální a pokud tomu je jinak, nemusí se bát říci si o pomoc.

Shrnuto a podtrženo, největší výhody bezplenkové komunikační metody jsou zejména:

 • posílení blízkého vztahu s novorozencem,
 • pravidelnější intervaly vyměšování,
 • zamezení tvorbě opruzenin,
 • rychlejší „odplenkování“ a naučení dítěte používání nočníku,
 • nižší spotřeba plenek (ekologický i ekonomický efekt),
 • rychlejší omývání miminka po vylučování,
 • zamezení nutnosti likvidovat odpad s plenkou.

Komentáře